אחסון האתר שלנו הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בבניית אתר, שרת האחסון שלנו הוא המקום עליו יושב האתר שלנו, כמו שאנחנו מפעילים תוכנה או סרט על המחשב שלנו כך האתר יושב על "מחשב על" הנקרא שרת. ממש כמו מחשב ביתי יש שרתים שונים עם ביצועים שונים, יותר מעבדים וליבות, יותר זכרון RAM ויותר שטח אחסון וגיבוי. כדי להבין איזה סוג שרתים מומלץ לבחור אנו נתחיל בחלוקה הראשונית , ישנם שרתים שעובדים על לינוקס (מערכת הפעלה בקוד פתוח) וישנם שרתים המופעלים על ווינדוס (כמו במחשב שלכם רק עם תוכנה ייעודית לשרתים). ההבדל המהותי בין שרתי ווינדוס ללינוקס הוא המחיר לשימוש בשרת ומה יכול לפעול בצורה מיטבית על השרת.

חיפוש פשוט באינטרנט מעלה דיונים רבים לגבי בחירת חברת אירוח אתרים ומה החבילה המתאימה להם. על מנת לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר צריך להבין את שלל האלמנטים שמרכיבים חבילת אירוח אתר ושירותים שרצוי שחברת האירוח תספק. נתחיל בהסבר בסיסי מהו אירוח אתר, אירוח אתר מתבצע על שרת , שרת הינו מחשב, זהו דבר שרבים אינם מודעים לו, אם כך מה הופך מחשב לשרת ? המחשב הביתי שלנו (PC) מורכב בדרך כלל במארז ATX והוא כולל לוח אם , מעבד, זיכרון ודיסק קשיח. שרת הוא מחשב שנבנה על מנת לחסוך במקום והוא נמצא במארז הנמדד ביחידת גודל U, שרת 1U נקרא שרת פיצה מכיוון שגובהו כגובה של מגש פיצה. השימוש ביחידות U הינו סטנדרט על מנת להתאים את השרת לארונות תקשורת.

ההבדל בין מחשב לבין שרת

השוני בין מחשב ביתי לבין שרת לא נמדד רק במארז אלא בכל אלמנט פנימי בו, לוח אם שמיועד להכיל כמות גדולה יותר של כרטיסי זיכרון ( RAM) כמות גדולה יותר של מעבדים ( בדרך כלל 2 מעבדים) אך ישנם לוחות אם לשרתים בעלי יותר מ2 מעבדים פיזיים. בקר RAID על מנת למקסם את ביצועי הכוננים שרת לאתר אינטרנטהקשיחים וליצור שרידות בין הכוננים למקרה ואחד הכוננים יפגם. וכן כוננים קשיחים אשר מיועדים לעבודה רצופה במערך RAID, ויכולים לבוא בשלל תצורות SAS, SATA , SSD שרתים ממוקמים בחוות שרתים אשר מספקות להם רוחב פס גבוה במיוחד להעלאת נתונים וכן שרידות חשמל, תקשורת וקירור.

 שרת ישראלי מול שרת מחו"ל

כעת כשהבנו מה הוא בעצם שרת, נצטרך להחליט באיזה חוות שרתים אנחנו רוצים שהשרת שלנו יהיה ממוקם, לקרבה גאוגרפית ישנה חשיבות במהירות הגלישה. במידה והאתר שלנו מיועד לקהל הגולשים הישראלי, רצוי למצוא שרת שמאורח בחוות שרתים ישראלית, אם קהל הגולשים שלנו הוא מאירופה עדיף להשתמש בשרת הממוקם באירופה. ובהתאמה, אם הגולשים שלנו הם בעיקר מארצות הברית, נרצה שהשרת שלנו יהיה ממוקם באחת מחוות השרתים בארצות הברית. לאתרים גדולים במיוחד ניתן לנהל את האתר על גבי מספר שרתים, הממוקמים במקביל בישראל, באירופה ובארה"ב ולהגיש לגולש את האתר מהשרת הקרוב אליו גאוגרפית.

סוגי השרתים השונים:

ווינדוסשרתי ווינדוס

לאחר שבחרנו את מיקום השרת עלינו להבחין איזה שרת מתאים לנו, ככלל אפשר לקבץ את קבוצות השרתים ל2 קבוצות עיקריות: הראשונה מבוססת (Windows) אשר מיועדת להריץ בעיקר אתרים מבוססי ASP, DotNET ,HTML אך מסוגלת להריץ גם אתרים מבוססי PHP ומתאימה להרצת מערכות CMS כגון Umbraco אך יכולה להריץ גם מערכות קוד פתוח נוספות כגון WordPress, Joomla, PHPBB, Drupal, Magento.

אני מדגיש שוב, שרתי ווינדוס מתאימים בעיקר לאתרים שעובדים על בסיס שפות תכנות .NET , מרבית האתרים שאתם מכירים לא עובדים עליהם, .NET היום במגמת הצטמצמות והחלשות מול שפות הקוד האחרות. חשוב לציין שאתרים שעובדים על וורדפרס ודומיו יפעלו פחות טוב על שרת ווינדוס (למרות שוורדפרס היא מערכת חוצה פלטפורמות). דבר נוסף לגבי שרתי ווינדוס הוא המחיר הגבוהה לעומת שרתי לינוקס.

לינוקסשרתי לינוקס

לינוקס (Linux)  היא מערכת הפעלה בקוד פתוח הפועלת בין על מחשבים ובין על שרתים, לרוב תוכלו לראות מתכנתים משתמשים בה, לינוקס היא מערכת מהירה ביותר ואיננה צורכת הרבה משאבים מהשרת, כך שהאחסון שלכם עולה באופן משמעותי פחות, שרתי לינוקס מתאימים באופן מושלם למערכות בקוד פתוח כמו וורדפרס, מג'נטו, ג'ומלה ועוד. מומלץ לארח מערכות CMS מבוססות PHP על גבי שרתי לינוקס מכיוון שהתמיכה בPHP בשרתי ווינדאוס אינה מלאה כדי לקבל את הביצועים הטובים ביותר.

אחרי שסקרנו את סוגי מערכות ההפעלה של השרתים נעבור לסוגי חבילות האחסון.

סוגי החבילות השונות:

כעת כאשר אנו יודעים איזה שרת מתאים לנו , אנחנו צריכים לבחור חבילה, חבילת אירוח אתר מורכבת משטח דיסק, תעבורת נתונים, כמה אתרים ניתן לארח וכמה מסדי נתונים ומאיזה סוג היא כוללת.

נבחר את המרכיבים בשיטה הבאה:

  1. שטח דיסק – לאחר שהאתר שלנו יהיה מוכן נדע כמה הוא שוקל, לדוגמה אם האתר שלי שוקל 300 מגה ומסד הנתונים שוקל 50 מגה המשקל הכולל של האתר הינו 350 מגה. אך זהו המשקל של האתר נכון להיום וללא נתונים שהתווספו אליו. מכיוון שגודל החבילה הוא דינמי וקל לשנות בין חבילה לחבילה נרצה לקחת מרווח של 25% בין שטח האתר כעת לבין השטח שנרכוש כלומר נרכוש 450 מגה. בנוסף במרבית חברות האירוח מציעים גם תיבות אימייל ולכן נרצה לחשוב בנוסף גם 100 מגה של שטח דיסק עבור כל תיבת מייל. ולכן במידה וישנם 5 תיבות אימייל פעילות נרצה עוד 500 מגה של שטח אירוח. במקרה הנ"ל נרכוש חבילת אירוח אתר של 1000 מגה ( 1GB)
  2. תעבורת נתונים – כל עמוד הינו קובץ שבעת גלישה אליו מורד הקובץ מהשרת אל המחשב שלנו באופן זמני וכך מוצג האתר, כל אלמנט של תמונה או שיר מוזרם אלינו מהשרת. החישוב שאנחנו משתמשים בו לחישוב תעבורה הוא גודל שטח האתר שלנו ( 300 מגה – לפי הדוגמה הקודמת) כפול 25% ממספר הגולשים שאנחנו מתכננים שיכנסו לאתר. כלומר אם אנחנו צופים כניסה של 1000 גולשים בחודש, 50% מכך הינם 250 כפול 300 מגה ומדובר ב 75,000 מגה ( 75GB) של תעבורה.
  3. מסדי נתונים – על מנת להריץ מערכת ניהול תוכן יש צורך לפחות בסיס נתונים אחד מסוג כלשהו ( MySQL/MSSQL) לפי דרישות מערכת ניהול התוכן שבחרנו.
  4. פאנל ניהול – רצוי מאוד שיהיה פאנל ניהול ידידותי למשתמש שיאפשר לנו לצפות בחבילה שלנו, במאפיינים שלה, לנהל את האפשרויות השונות באם מדובר בחשבונות דואר אלקטרוני , מסדי נתונים ושמות מתחם.
  5. גיבויים – רוב החברות לא מציעות גיבוי לאתרכם ולכן האחריות מוטלת עליכם כמנהלי אתר, ישנן חברות שמציעות את השירות כלול או בתוספת תשלום במידה ומדובר באתר עם תוכן מתעדכן מומלץ לדאוג שיהיה גיבוי.
  6. תמיכה – בשלב כלשהו תאלצו להיעזר בחברת האירוח שלכם על מנת לפתור תקלה – מכיוון שלהם יש את כלל הנתונים שלפעמים מוסתרים מכם בתור משתמשים בשרת משותף ללקוחות רבים לכן רצוי שתהייה תמיכה זמינה ואמינה.
  7. מחיר – הסוגיה האחרונה שנשארה היא סוגיית המחיר, במידה ומצאתם את כלל המרכיבים במספר חברות, בדקו מה שונה בין החברות מה הוותק והאמינות שלהן וכך תוכלו לבחור את החברת האירוח המתאימה ביותר והמשתלמת ביותר.

דיסק של שרתאחסון אתרים שיתופי:

באחסון שיתופי האתר שלנו יושב עם עוד המון אתרים אחרים על אותו השרת וישתמשו באותם המשאבים עם אתרים אחרים, הלקוחות שלכם לא ידעו על כך וגם בעלי האתרים האחרים איתכם בשרת לא יוכלו לגשת אל ניהול האתר שלכם, חשוב להבין שלמרות שהמחיר נוח  – השרת שיתופי איננו יכול להכיל הרבה תעבורה ונפח אחסון, אתרים קטנים יוכלו להנות ממנו – אך אתרים גדולים או אתרי חנויות אינטרנטיות לרוב לא יוכלו להנות ממנו והם יהיו חייבים לרכוש VPS.

אחסון אתרים על גבי שרת וירטואלי – VPS

שרת וירטואלי הינו שרת שכולו שלכם, אבל באופן וירטואלי – הכוונה היא שאין לכם "קופסה" שלמה משלכם שיושבת בחוות השרתים אלא חלק מהשרת הגדול מוקצה לכם, והמשאבים בשרת הווירטואלי משמשים רק אתכם, אתם יכולים להרכיב שרת וירטואלי והחליט שיהיו לו 6 ליבות ו8 GB RAM לדוגמא, כך שאתם יכולים להרכיב את מה שאתם צריכים מהשרת שלכם. היתרונות של שרת וירטואלי הם שאתם לא מוגבלים בתעבורה או שימוש בזכרון RAM פר אתר, אתם יכולים להתקין עליו כמה אתרים שרק תרצו ויש לכם שליטה מלאה במתחולל בשרת.

שרת ייעודי

שרת ייעודי הוא שרת שלם ("קופסה" שלמה) שלכם, אתם יכולים לאחסן עליו מה שתרצו ואיך שתרצו – והוא משמש רק אתכם, לרוב חבילת האחסון הזאת משתמשת אתרים ענקיים עם תעבורה של מיליוני אנשים בחודש. ישנם חברות שמשכירות את השרת הייעודי וישנם שמחייבות את הלקוח להתחייב לזמן ארוך ולקניית ציוד במידה וצריך.

אחסון אתרים שיתופי:איך שרת טוב יעזור בקידום האתר שלך?

עד כה דובר בעיקר על היתרונות של שכירת שרתים וירטואליים בכל מה שקשור לנוחות השימוש ולחיסכון במקום ובעלויות, אך במאמר שלפניך ברצוננו לדון דווקא בדרכים שבהן אתה יכול לתרום לקידום האתר שלך על ידי שדרוג השרת הנוכחי או שכירת שרת איכותי יותר מחברה מתמחה.

ישנו מגוון עצום של גורמים המשפיעים על קידום האתר שלך, כאשר קרוב לוודאי שאתה כבר מודע לחשיבות התוכן האיכותי, החלפות הקישורים וכל אותם אלמנטים המוכרים לרוב בעלי האתרים, לרבות אלו שלאו דווקא שולטים ביד רמה ברזי עולם הקידום. עם זאת, אנחנו מרשים לעצמנו להאמין שטרם נחשפת לחשיבות שבבחירת שרת טוב יותר לקידום האתר שלך.

מהירות טעינת האתר שלך

רבים מבעלי האתרים לא מודעים לכך ולכן לא מייחסים לכך כל חשיבות, אבל מנוע החיפוש של גוגל ולמעשה גם מנועי חיפוש אחרים, מתייחסים למהירות טעינת האתר כאשר הם משקללים את הנתונים לקביעת הדירוג של האתר ברשימת תוצאות החיפוש. אם תחשוב על זה לרגע, חיש מהר תבין כי מדובר בשיקול הגיוני מאוד, שכן חברת גוגל מעוניינת לספק לגולשים את התוצאות הרלוונטיות ביותר עבורם.

האם אתר שלא עולה במהירות ושיגזול מהגולשים זמן יקר הוא אתר רלוונטי? כמובן שלא ולפיכך גם אם האתר שלך רלוונטי ביותר מבחינת התוכן, הרי שכל עוד מהירות הטעינה שלו נמוכה, רוב הסיכויים שהוא ידורג במיקום נמוך מאוד. גוגל מסוגלת לדעת מה היא מהירות הטעינה בין היתר על ידי בחינת הקוד, משקל הסקריפטים, התמונות ושאר הקבצים וכמובן מהירות תגובת השרת, קח זאת לתשומת לבך. לאור זאת, שכירת שרת וירטואלי עוצמתי, בהחלט יכולה לתרום רבות לשדרוג מהירות האתר וכפועל יוצא מכך, לקידום האתר במעלה רשימת תוצאות החיפוש.

עוד יש לציין בכל מה שקשור למהירות האתר, שישנה חשיבות לדאוג לכך שהשרת עליו יפעל האתר, ימוקם בקרבה לקהל היעד של האתר. הכוונה היא לכך שמומלץ לבחור בשרת הממוקם בישראל, עבור אתרים המיועדים לקהל הגולשים הישראלי.

זמינות האתר

בנוסף למהירות הטעינה של האתר, גוגל בוחנת לעתים קרובות את מידת הזמינות ואת רמת היציבות של האתר. אם השרת עליו יושב האתר סובל מנפילות תכופות, מידת האטרקטיביות של האתר תיפגע מאוד. זאת כיוון שאם האתר שלך יושב על שרת לא יציב שגורם להאטה ולקריסות, גוגל תפרש זאת באופן שלא משתמע לשתי פנים – מדובר באתר לא מתוחזק וחובבני. חברה המספקת שירותי אחסון אתרים על גבי שרתים איכותיים, חזקים ויציבים תוכל למנוע מהאתר שלך לצנוח ברשימת תוצאות החיפוש בעקבות ביקור אקראי ועגום של הבוט של גוגל.

בהקשר זה יש לציין כי מעבר לכך שחברות מקצועיות יוכלו לספק לך שטח אחסון על גבי שרת וירטואלי איכותי ויציב, הרי שתחזוקת השרתים עליהם האתר שלך יפעל, תהיה אופטימלית. הכוונה היא לכך שכבר עכשיו ייתכן מאוד שיש לך שרת נפלא, אבל אם לא תשקיע בתחזוקה שלו, הוא לא יוכל ליהנות מיציבות מרבית.

מחירים של חבילות אחסון אתרים משתנות מספק לספק, מחברה לחברה. הלקוח הישראלי, בדומה לכל תחום אחר, אוהב לבצע השוואות מחירים, אך דווקא בתחום של אחסון אתרים שהוא בעל השלכות על ביצועי אתרים, בתחום השרתים, יש לשם דגש על עוד בדיקות מעבר לעלות השירות. ובכל זאת. מה הן חבילות האחסון המבוקשות, מהו המחיר שלהן וכיצד נקבע גובה התשלום.

ההבדל בין מחשב לבין שרתחבילות אחסון אתרים מבוקשות

בישראל ובעולם מובילים את תחום אחסון האתרים 4 סוגי שרתים המשרתים (תרתי משמע) בעלי אתרים בכל מיני גדלים, בכל מיני תחומים, עבור צרכים שונים, עם דרישות משתנות. כל אתר באינטרנט מגיע עם דרישות מיוחדות לתפעול שוטף, תקין ויציב, ובכדי לקבל את השילוש הנ"ל, יש לבחור חברת אחסון אתרים טובה כמו UP אחסון אתרים עם שירות כזה שידאג כי האתר שלנו יהיה זמין תמיד באופן רציף, יהיה אתר אשר נטען במהירות ועולה בקלות, ומספק חווית גלישה נוחה למשתמשים ולגולשים בו.

איזו סוג שרת מתאים לי?  

אחסון אתרים שיתופי – אחסון האתרים הפופולרי בשוק הוא אחסון על שרת שיתופי. שירות המתאים כמעט לכל אתר, ובדרך כלל העלות שלו היא גם הנמוכה ביותר, בהשוואה לשאר חבילות האחסון המוצעות לצידו. נקודות תורפה שיש לשם אליה לב, היא רמת האבטחה של השרת. עצם היותו שרת משותף עם עוד כמות גדולה של אתרים המאוחסנים גם הם עליו, חושפת אותו לפריצות ונזקים. באם בחרתם בשרת שיתופי היו ערניים תמיד לאבטחה הגבוהה ביותר.

אחסון אתרים ריסלר – אחסון המתאים לחברות קידום אתרים המחזיקות מספר גדול של אתרים ברשת, ו\או חברות בניית אתרים אשר מעוניינות למכור שטחי אחסון ללקוחותיהם, (מכאן מגיעה משמעות שם השרת (Reseller. אחסון בעל מפרט דומה לזה המוצע באחסון השיתופי, בעל מגבלות של זיכרון ותעבורה שיש לאפיין במעמד הרכישה.

שרת ייעודי – שרת שכשמו כך הוא, שרת המיועד ומתוכנן כך, שיוכל לספק את כל הדרישות של אתר אחד שבבעלות רוכש האחסון. שרת ייעודי יעמוד בכמות גולשים ונפחי תעבורה גדולים, שטחי אחסון וזיכרון לפי דרישה, הכל בהתאמה לצרכי הלקוח. שרת ייעודי עצם היותו כמו בהזמנה אישית , גם יעלה בהתאם.

מחירים של חבילות אחסון אתרים

מחירן של חבילות אחסון אתרים מורכב מפרמטרים שונים, החל מסוג השרת, מיקומו בעולם, שטח הזיכרון שנדרש לאתר, נפח הדיסק הקשיח, נפח תעבורת גולשים וכיו"ב. בכדי לבחור חבילת אחסון מתאימה לצרכים, תמיד מומלץ להתייעץ עם שירות התמיכה של העסק או החברה מולם אנו עתידים להתנהל, גם ייעוץ מאנשי מקצוע וחברים הבקיעים בנתונים, יכול לעזור לבצע רכישה חכמה ומתאימה. רכישה של אחסון שאינו מתאים לאתר שלנו, עלולה לפגוע בביצועים שלו, ואף לגרום לבזבוז כסף לשווא, וחבל. אם כן, עוד בטרם עליית האתר לאוויר, יש לבצע בחירות נכונות, ואם תנהגו בתבונה תוך כדי חישוב מסלול לצד הבנה, תזכו בשירות מעולה לאתר שלכם, ולבטח תצעו מרוצים לאחר שתתחילו לראות ביצועים וגולשים.

אחסון אתרים

איתמר בן דור

מומחה לקידום אתרים, פיתוח ועוד. עובד כעשור בתחום הקידום השיווק והפיתוח, בעלים ומנכ"ל בחברת endless.