לפני שנענה על השאלה מה זה וורדפרס, אנו נשאל קודם – איך אתרי אינטרנט עובדים: בעבר הרחוק יותר, אתרי אינטרנט היו בנויים נטו על שפות בשם HTML ו CSS. שתי השפות האלה עד היום מרכיבות את אתרי האינטרנט אך בצורה שונה מבעבר.  השפות האלה הן לא דינמיות והן לא יודעות לבצע תקשורת עם המשתמש או עם השרת. כל שינוי באתר שבנוי בHTML ובCSS מצריך עבודה מול קוד האתר ע"י מתכנת ולא מאפשר לבעל האתר שלאו דווקא מבין קוד- לערוך את האתר. לכן, במרוצת השנים, התחילו לבנות מערכות לניהול תכנים על מנת להקל ולעקוף את הצורך לעבוד מול קוד כשרוצים לשנות דברים באתר.

מערכות לניהול תוכן, הן מערכות שעובדות עם דאטא-בייס ושפות שנקראות "צד שרת" (BACK END).  השפות האלה והשימוש בדאטא-בייס, מאפשר לאתרים כיום להיות מנוהלים ע"י מערכות פשוטות לתפעול ונוחות להפליא, ללא צורך בידע קודם או בשפות תכנות כאלה ואחרות.  מערכות רבות שנבנו עד היום היו מסורבלת וצרכו הרבה מאוד משאבים (כמו זכרון ראם, נפח אחסון) מהשרת.  היו גם מערכות רבות (גם כיום נשארו כמה) שנבנו בקוד סגור.

אז מה זה וורדפרס ומה השוני שלה ממערכות ניהול תוכן אחרות?

וורדפרס היא מערכת שהתחילה את דרכה בשנת 2003 כמערכת לניהול בלוגים.  לאט לאט היא התפתחה והפכה ממערכת לניהול בלוגים, למערכת לניהול תוכן.  השוני של וורדפרס מתאפיין בשימוש בקוד פתוח המאפשר לכל מתכנת (בעל האתר או בא כוחו) לגשת לקוד המקור ולערוך את האתר כאוות רצונו. בנוסף לכך, וורדפרס מציעה לנו קהילה עצומה המונה מיליוני אנשים מכל רחבי העולם שמוכרים או מפתחים בחינם ערכות עיצוב שניתן להתקין אותן בקלות, ובתוך זמן קצר ביותר להרים אתר מקצועי ואיכותי בטכנולוגיות המתקדמות ביותר בעולם כיום.

אחד הדברים הנוספים המאפיינים את וורדפרס זה השימוש בתוספים למערכת (פלאגינים).

במרבית המערכות לניהול תוכן בעולם, ניתן להוסיף פונקציות עיצוביות ואפליקטיביות אך ורק על ידי עריכת קוד המקור ותוספות שרק מתכנת מיומן יכול להוסיפן. לעומת זאת, וורדפרס מציעה לנו אפשרות להוספת פונקציות עיצוביות ואפליקטיביות בתוך שניות עד דקות, ללא צורך של ידע כלשהו של תכנות או קידוד. ישנם אלפי תוספים וערכות עיצוב באתר וורדפרס שניתנות לכל דורש בחינם. זאת לעומת מערכות רבות לניהול תוכן שבהן צריך לשלם על כל "פיפס" (במיוחד במערכות קוד סגור שבהן אין לנו גישה לקוד המקור ולכן החברה שבנתה לנו את האתר יכולה לגבות כמה שהיא רק תחליט על כל שינוי או תוספת קטנה או גדולה).

דברים שכדאי לדעת על וורדפרס:

ממחקר שהתבצע בשנת 2015 עולה כי 25% מאתרי האינטרנט בעולם כיום בנויים על וורדפרס, וכ18% מהאתרים בעלי התנועה הגבוהה ביותר בעולם בנויים על וורדפרס. המגמה רק הולכת וגדלה עם הזמן וצפויה להגיע למימדי ענק במשך הזמן.

קצת רקע כללי על מה שאפשר לעשות עם וורדפרס:

לפני כמה חודשים (נכון לכתיבת מאמר זה אנחנו בשנת 2016) החברה שמציירת את וורדפרס (חברת אוטומטיק) רכשה את החברה שמייצרת את התוסף השמיש ביותר ביצירת חנויות אינטרנטיות בתוך אתרי וורדפרס (ווקומרס). הצעד הזה לוקח את וורדפרס להתרחבות בכל הנושא הקשור ליצירת חנויות וירטואליות בצורה יותר ידידותית למשתמש ויותר מתקדמת (אפשרות להתממשקות ל rest-api ומערכות erp שונות).

וורדפרס כיום משמשת אתרי חדשות, בלוגים קטנים וגדולים, אתרי תדמית, אינדקסים ורשתות חברתיות ופורומים.

לסיכום: למה טוב לנו לעבוד עם וורדפרס:

  1. עובדי גוגל המליצו בפומבי כמה פעמים על השימוש בוורדפרס כמערכת אידאלית לבניית אתר וניהול תוכן.
  2. זול וידידותי למשתמש (ניתן להסביר די בקלות ללקוחות איך לנהל את המערכת בעצמם).
  3. עדכוני אבטחה וטכנולוגיה תכופים. למערכת, לתוספים ולערכות עיצוב.
  4. קהילה עצומה ותומכת (מאוד!!) המלאה בעזרה הדדית (לרוב ללא תמורה) בין מתכנתים ומנהלי אתרים (גם כאלו ללא רקע של קוד).
  5. מעולה לקידום אורגני, ממומן, ושיווק ברשתות חברתיות (גוגל מעדיפים אתרי וורדפרס).