שתי הפונקציות הבסיסיות של מנועי חיפוש:

  1. הפונקציה הראשונה היא שימוש בזחלנים. זחלנים זה "רובוטים" וירטואליים שאוספים מידע על האתר שלך, מנתחים אותו, ולאחר מכן מדרגים אותו באינדקס האתרים של מנוע החיפוש. הזחלנים משתמשים בלינקים כאמצעי לסריקת יעילה של כל האתר והבנת הקשרים וההיררכיה בין הדפים שנמצאים באתר. הזחלנים (crawlers) משמשים את מנוע החיפוש לבדיקת דפי האתרים, מבני האתרים, תגי הHTML והCSS שנמצאים בו, הקישורים באתר, ואליו וממנו, ועיבוד התכנים הכתובים בדף.
  2. הפונקציה השנייה היא האינדוקס (מלשון אינדקס). האינדוקס מתבצע לאחר עיבוד כל הנתונים והרצת אלגוריתמים שונים על התוכן והמידע שהתקבל מהאתר שנסרק. פעולת האינדוקס היא בעצם עיבוד כל הנתונים הנוגעים לאתר שלך, על מנת למקם אותו ולדרג אותו במיקום הנכון ברשימת התוצאות.

לסיכום: חשוב להבין שלמרות שהאתר שלנו בבסיסו נבנה לשימוש של בני אדם, אנו צריכים גם להתאים אותו כך שמנוע החיפוש יבין אותו בצורה הנכונה, וגם יבין איזה דף יותר חשוב מחברו וגם את השייכות בין החיפושים של משתמש הקצה (המחפש במנוע החיפוש) אל התכנים באתר שלנו, וכך ידרג אותו במיקום גבוה יותר.

כלל האצבע בכל הנוגע לשיווק וקידום באינטרנט הוא רלוונטיות. ככל שהדף או האתר שלנו יתאים יותר לשאילתת החיפוש של משתמש הקצה, הן מבחינת קוד, הן מבחינת התכנים, הן מבחינת לינקים ופעילות חברתית, כך נוכל להגיע לתוצאות גבוהות יותר ברשימת החיפוש ביתר קלות.